FBI’ın hazırladığı bomba yapımı videosunu internete yükleyince 20 yıl hapis cezası aldı

ABD’deki Florida Başsavcılığı’nın üç gün ilkin yapmış olduğu açıklamada, 32 yaşındaki suçlunun özgür kaldıktan sonrasında 15 yıl süresince denetime doğal olarak tutulacağı bildirildi.
Kolluk kuvvetleri, ile alakalı suçlamayı 13 Mayıs 2021’de kabul eden Floridalıyı senelerdir izliyordu.
Savcıların açıklamasına bakılırsa Langhorne, DEAŞ’a destek vermeye 2014’te başladı. 2018 ve 2019’da bazı toplumsal medya hesaplarında örgüte destek verdiğini belirten paylaşımlar yapmış oldu. Ek olarak YouTube’dan, DEAŞ’a ilişik videoları yayımladığı görüldü.
Langhorne, DEAŞ üyelerinin olduğu bir çevrimiçi söyleşi odasında Aralık 2018 ve Ocak 2019 içinde ölüme yol açabilecek kadar kuvvetli bir patlayıcının yapımı ve kullanımıyla ilgili video hazırlamak istediğini söylemiş oldu. Bundan bir ay sonrasında Floridalı, DEAŞ üyesi rolüne bürünen FBI ajanıyla söyleşi etmeye başladı ve video mevzusunda yardım istediğini altını çizdi.
Independent Türkçe’deki habere bakılırsa yetkililer, Langhorne’nun FBI ajanına videonun eğitim amaçlı bulunduğunu belirtmesi icap ettiğini ve böylece internetten kaldırılmasının önüne geçileceğini söylediğini aktardı. Anlatılanlara bakılırsa DEAŞ destekçisi, aslolan amacının teşkilat üyelerini patlayıcı mevzusunda bilgilendirmek bulunduğunu kaydetti.
Langhorne, FBI’ın hazırladığı ve patlama özelliği olmayan bir formülün yer almış olduğu videoyu internette paylaştı. Bunun peşinden 15 Kasım 2019’da yakalandı. Videoyla DEAŞ için eğitim materyali sağladığını Mayıs 2021’de kabul etti.
Mahkumun oluşturduğu tehlikenin “devamlı gerçek” bulunduğunu korumak için çaba sarfeden FBI ajanı Sherri E. Onks, planı erkenden bozarak bir tehdidin önlendiğini belirtti.
Mahkumun avukatı John Leombruno ise Langhorne’nun FBI’la etkileşime girmiş olduğu süre süresince şizofreni benzer biçimde akıl sağlığı problemlerinden mustarip bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.
Müvekkilinin asosyal bulunduğunu öne devam eden Leombruno, Langhorne’nun “kabul edilmek ve mühim görülmek için” internete girdiğini söylemiş oldu.
Avukat, İslam’a ilişkin provokatif yorumlar ve tartışmaları sebebiyle Langhorne’un hedef alındığını beyan etti.
 –Fotoğraf: Independent Türkçe- (Feysbuk/Romeo Xavier Langhorne)–
ABD’de ev partisinde silahlı hücum: 3 ölü

Son Dakika Haberler